Svetovni dan hrane

Danes, 16. 10. 2020, obeležujemo Svetovni dan hrane. Tako Svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo (FAO) z letošnjim sloganom Gojimo, hranimo, ohranjajmo. Skupaj. izpostavlja pandemijo COVID-19, ki je pomembno zaznamovala leto 2020 tudi s prehranskega vidika.

To obdobje nas je opomnilo, da je lahko dostop do zdravju koristne in varne hrane otežen, predvsem za revne in ranljive skupine. Po oceni FAO trpi zaradi lakote 8,9 % svetovnega prebivalstva, za kar se med drugim krivi tudi nestabilne gospodarske razmere na svetovnih trgih, ki se zaradi pandemije še slabšajo.

Za Slovenijo je značilno, da smo v veliki meri odvisni od uvoza hrane, kar povečuje naše tveganje za prehransko varnost. V tem času je še toliko bolj pomembno, da je prehrana v čim večji meri iz kakovostnih, hranilnih in lokalnih živil.

Na NIJZ so oblikovali Prehranske nasvete namenjene posameznikom in družinam v času nove virusne bolezni COVID-19 (NASVETI), ki bodo odgovorili na številna vprašanja, ki se vam/nam zastavljajo.

Teden otroka v podaljšanem bivanju

Med 5. in 9. oktobrom so na naši šoli potekale tako v dopoldanskem, kakor tudi v popoldanskem času, številne dejavnosti v povezavi s Tednom otroka. Zaradi omejitev druženj letos nismo izvedli Iger brez meja, a smo učiteljice znotraj oddelkov pripravile številne aktivnosti, ki so popestrile naše popoldneve.

Najprej smo razložili in se pogovorili o sloganu letošnjega Tedna otroka: ODGOVOR JE POGOVOR. Ugotovili smo, da pogovarjanje ni samo govorjenje, ampak v prvi vrsti tudi poslušanje. Z igrami aktivnega poslušanja smo še dodatno ponazorili bistvo pogovora in poslušanja.

Kaj vse smo počeli ves teden? Zagotovo vas zanima!

S kredami smo porisali skoraj celotno dvorišče šole, posnemali smo držo živali pri jogi, pripravili smo si okusne sadne napitke, plesali smo in peli, ko smo imeli disco, pripravili smo si kino, kjer seveda niso smele manjkati niti kokice, imeli smo karaoke, zabavo, in bili smo likovno ustvarjalni.

Več vtisov si lahko ogledate na spodnjih slikah.

Učiteljice podaljšanega bivanja