Svetovni dan človekovih pravic

Svetovni dan človekovih pravic obeležujemo 10. decembra, in sicer v spomin na leto 1948, ko je bila v Parizu sprejeta splošna deklaracija človekovih pravic.

Deklaracija je skupen ideal ljudstev in narodov z namenom, da bi vsi organi družbe in posamezniki razvijali spoštovanje teh pravic in svoboščin ter zagotovili njihovo splošno priznanje in spoštovanje. Deklaracija je zgodovinski dokument, ki je na univerzalni ravni prvič zapisala pravice in svoboščine vseh ljudi ne glede na raso, barvo kože, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, narodno ali socialno pripadnost, premoženje, rojstvo oziroma kakršnokoli drugo okoliščino.

Človekove pravice in temeljne svoboščine so v Sloveniji določene v ustavi in zajemajo različna področja. V skladu z ustavo vsakemu posamezniku zagotavljamo enakost pred zakonom, nedotakljivost človekovega življenja, varstvo osebne svobode, prepoved mučenja, svobodo gibanja, pravico do zdravstvenega varstva, izobrazbo in šolanje ter številne druge pravice.

Obvestilo o zbiranju papirja

PAPIRJA v ŠOLI trenutno ne zbiramo. Načrtovane zbiralne akcije v mesecu novembru in decembru so odpadle. Po vrnitvi otrok v šolo, bomo s šolskimi akcijami nadaljevali.

Zbiranje papirja kljub temu poteka. Papir odpeljete na podjetje SUROVINA – Lahova ulica 40. Tam vam bodo izstavili tehtalni list z zapisanim razredom. Tega poslikate in pošljete razredničarki.

Hvala vsem, ki to pridno že počnete.

Zbiramo REVIJE, ČASOPISE in REKLAME. KARTONA ne zbiramo.

Papir-obvestilo

Dedek Mraz – 12. – 28. december 2020

Kljub posebni situaciji, v kateri smo se značli v tem letu, nas bo to soboto obiskal dedek Mraz. Ker se z otroki ne bo mogel srečati v živo, je Zveza prijateljev mladine v sodelovanju s TV Maribor pripravila posebno presenečenje za naše najmlajše, ki gotovo že nestrpno pričakujejo njegov prihod.

Letos bo njegov prihod še posebej pravljičen, saj bomo prvič v 72-ih letih imeli priložnost pokukati v njegovo pravljično kočo sredi pohorskih gozdov. Zato vas vabimo, da televizijske sprejemnike v soboto, 12. decembra, ob 17. uri, naravnate na program Televizije Maribor in doživeli boste dedka Mraza čarobno kot še nikoli doslej!

V prihodnjih dneh bomo dedka Mraza srečali tudi v živo. Med 14. in 18. decembrom, vsak dan med 17. in 18. uro, pa bo v svoji kočiji in v spremstvu pohorske vile prepotoval domala vse mesto. Na zadnjo vožnjo se bo podal 28. decembra in se ob 17.30 uri iz središča mesta v živo preko spleta poslovil z obljubo, da nas prihodnje leto ponovno obišče.

Podrobnejši program najdete tukaj – dedek Mraz – program. Veseli bomo če boste novico o prihodu dedka Mraza in njegovih poptepih po mestu delili oz objavili na spletnih straneh vaše šole in/ali vrtca.

Naj bo čaroben december tudi z dedkom Mrazom. Začnemo to soboto ob 17. uri na TV Maribor.

Zveza prijateljev mladine Maribor